Academic Awards

Academic Awards

Business & Economics

Napoleon Hill Achievement Award
Raychel Lynn Lapallo

Outstanding Achievement in Accounting
Evan Paxton Davis

Outstanding Achievement in Business Administration
Hurley Alexander Hamm

David W. Roane Award in Business Ethics
Austin Blake Johnson

Communication Studies

Senior Seminar Award
Telena Marie Turner

Ronald Heise Award for Excellence in Communication Studies
Matthew Luke Presley

Education

Jack M. Holland Award in Education
Lenora Wynn Dingus & Makenzie Carson Sheets

Lois P. Lowry Award in Language Arts
Kelly Elizabeth Long  & Charna Nicole Davis

Richard A. Davidson Education Award
Addison Noelle Rouse

Beulah M. Johnson Secondary Teaching Award
Valerie Grace Edwards

The Virginia Scholars Award
Jessica Dawn Apgar

Gilmer Blackburn Award in Sports Management
Jordan Tyler Young

History & Philosophy

Heather Markusich Scholarship
Georgia Elizabeth Horne

Heather Markusich Scholarship
Zoe Grace Crihfield

Heather Markusich Scholarship
Joshua Ty McCray

Edward L. “Buck” Henson, Jr. History Scholarship
Dakota Blake Cantrell

Edward L. “Buck” Henson, Jr. History Scholarship
Mackenzie Rose Mason

Edward L. “Buck” Henson, Jr. History Scholarship
Logan Daniel Dollarhide

William Elbert Fraley Award in History
Alyssa Janell Ferguson

William Elbert Fraley Award in History
Dustin Cain Stiltner

The David Rouse Minor Award
Alyssa Janell Ferguson

L. Stanley Willis Award
Cory Scott Belcher

The Lu Ellsworth Scholarship in Public History
Madison Rowe

Glenn Blackburn Scholarship for Intellectual History and Philosophy
Emily Leeann Mullins

Language and Literature

Frances Currie Peake Scholarship
Emily Leeann Mullins

Frances Currie Peake Scholarship
Sophie Elise Mullins

Language and Literature Award for French
Mikala Ann Dykstra

Language and Literature Award for French
Abigail Dominique Castro

Language and Literature Award for Spanish
Abigail Dominique Castro

Language and Literature Award for Spanish
Mikala Ann Dykstra

Augusto Portuondo Award in Spanish
Ryan Nathaniel Wright

Language and Literature Award for German
Ryan Nathaniel Wright

William Elbert Fraley Award in English
Dylan Thomas  Mabe

Outstanding Senior English Major
Valerie Grace Edwards

Mathematics & Computer Science

Outstanding Senior in Computer Science Award
Ashton James-Lee Laney

Outstanding Senior in Mathematics
Dylan Blake Dockery

Outstanding Senior in Software Engineering
William David Boyle

Outstanding Senior Double Major (Mathematics and Software Engineering)
Matthew Morton Boshears

Natural Sciences

American Institute of Chemists Award for Biochemistry
Olivia Grace Fast

J. Rex Baird Outstanding Biologist Award
Olivia Brooke Baker

Philip C. Shelton Outstanding Environmental Science Award
Kendall Victoria Morse

Dr. Autumn Starnes and Dr. Christopher Starnes Medical Award
Landon Gregory Mance

Joseph C. Smiddy Science Award
Logan Stuart Baker

Bruce William Crystal Award
Alex Ryan Cantrell

CRC Freshman in Chemistry Award
Landon Jeffrey Elkins

Nursing

 Velta Collins Holyfield Memorial Scholarship
Andrea Ellen Church

Velta Collins Holyfield Memorial Scholarship
Burley Walter Ball III

Outstanding Graduate in Nursing
Patrick Wayne Deel

Karen Denice Lane Nursing Challenge Award
Hannah Elizabeth Smith

Betty M. Johnson Clinical Excellence Award
Kyra Cheyene Jessee

Social Sciences

Outstanding Graduate in Administration of Justice Award
Jonathon Chase Robbins

Outstanding Non-traditional Student in Psychology Award
Alisha Dawn Taylor

Outstanding Research Contribution in Psychology
Khrista Mackenzie Moise

Leon and Helen Lederer Memorial Award in Applied Psychology
Lakota James Dillard Ison-Crisp

Visual and Performing Arts

Music Leadership Award
Alyssa Lauren Shell

Musicianship Award
Haley Alexis Barker

Music Scholarship Award
Tyler Dean Widener

Roxbury Hyde Crystal Music Scholarship Award
Joseph Michael McNulty